Keraminio arbatinuko gamybos menas!

Darželis yra nepaprastai įvairus įrankis ir sudėtingas daiktas. Jis gali būti pagamintas iš ketaus, stiklo, vario, nerūdijančio plieno, sidabro ir, žinoma, molio. 

An molinis arbatinukas dar vadinamas keraminiu arbatinuku ir, priklausomai nuo gamybos ir degimo proceso, gali būti įvairių rūšių. Norėdami sužinoti viską apie keraminį arbatinuką, pasekite šiuo vadovu! Šiame straipsnyje plačiau apžvelgsime, kaip pasigaminti rankų darbo keraminį arbatinuką.

Rankų darbo arbatinukas

Išmokti pasigaminti arbatinuką – iššūkis puodžiams. Reikia atsižvelgti į daugybę elementų: arbatinuko snapelį, rankenėlę, dangtelį, dangtelio rankenėlę. Bet kadangi išmokti gaminti keraminį arbatinuką yra iššūkis, jis taip pat labai naudingas.

Kai perkate amatininko puodžiaus pagamintą arbatinuką, perkate ne tik daiktą.

Perkate valandų valandas darbo, bandymų, eksperimentų, nesėkmių. Jūs perkate ne tik daiktą, jūs perkate dalelę širdies ir sielos, jūs perkate dalelę gyvenimo ir, svarbiausia, skatinate amatininką toliau daryti tai, kas jam patinka.

amatininkų arbatinukas

Keramikinio arbatinuko gamyba daugeliui keramikos besimokančių žmonių laikoma svarbiu žingsniu ir dažnai pateikiama kaip intelektualus iššūkis. Nors kai kurie išsigąsta ir sunkiai įveikia pirmąjį, tačiau darant pažangą arbatinuko gamyba tampa lengvesnė ir įdomesnė. Keraminiai arbatinukai – tai ne tik trimatės struktūros projektavimo pratybos bet ir arbatinuko paviršiaus funkcijos, proporcijų ir puošybos tyrimas. 

Terakotos arbatinukas 

Keramikiniam arbatinukui, arba puodyniniam arbatinukui, pagaminti pirmiausia reikia molio. Žinoma, ne visi yra vienodi.

Kiekviena šalis turi savo pageidaujamą arbatinukams gaminti molį, pavyzdžiui, Kinijoje labiausiai žinomas Yixing molis, Japonijoje – Tokoname, o Prancūzijoje – Saint-Amand-en-Puisaye. 

Darželis visada gaminamas iš kelių dalių, kurias vėliau reikia surinkti, todėl jis yra sudėtingas.

Terakotos daiktams gaminti yra kelios technikos: kolombinas, tekinimo staklės, kaišymas ir kt.

Pažvelkime į šiuos skirtingus rankų darbo keraminio arbatinuko gamybos būdus:

Keraminis arbatinukas ant puodžiaus rato

nuotraukos darytos Giom Von Birgitta

faire une théière en poterie

Formuojant ant puodžiaus rato, pirmiausia reikia pasukti arbatinuko korpusą, paskui dangtelį, tada snapelį ir galiausiai rankenėlę, kuri gali būti pagaminta ant rato arba sumodeliuota.

Keraminio arbatinuko korpusas

Tai pagrindinė arbatinuko dalis. Jai reikia didžiausio molio kiekio, kuris, žinoma, priklauso nuo galutinės arbatinuko talpos, turint omenyje, kad džiūdamas ir degdamas arbatinukas praras maždaug 1/4 savo pradinio svorio. Vidutinio dydžio arbatinukui numatykite apie 1,5 kg molio.

boules de terre

Gražininkas (arba keramikas) molio rutulį deda į keramikos rato centrą. Norėdamas suvienodinti molį, jis pradeda nuo skeveldros (falinės išvaizdos, kuri yra linksmybių šaltinis), kurią kelis kartus pastato ir nuima. Dėl nuolatinio sukamojo rato judesio (elektrinis mechanizmas arba „rankinis”, valdomas koja kaip siuvimo mašina) galima išgauti norimą formą, pradedant nuo rutulio vidurio įdubimo, o vėliau suteikiant jam galutinę formą, palaipsniui formuojant molio „bangas”. Gestai turi būti chirurgiškai tikslūs, nes puodžiaus rate nėra lengva kontroliuoti tokį molio kiekį, kad būtų išgauta vientisa forma.

arbatinukas ant rato

Molis yra gyva medžiaga, su kuria reikia elgtis atsargiai. Nepamirškite atsukti kaklelio, kad vėliau dangtelis priglustų.

Keraminio arbatinuko dangtelis

Tam, kad dangtelis idealiai priglustų, reikia atlikti tikslius kaklelio matavimus ir tą pačią dieną dangtelį pasukti kartu su arbatinuku, kad jis optimaliai priglustų. Molis, žinoma, turi būti tokios pat konsistencijos, kad vienodai reaguotų į džiūvimą ir degimą.

arbatinuko dangtelis

Taip pat galima pirmiausia pasukti dangtelį ir kompasu išmatuoti jo skersmenį, tada nustatyti arbatinuko korpuso angos dydį.

 arbatinuko korpusas ir dangtelis

Keraminis arbatinuko korpusas 

Kai arbatinuko korpusas ir dangtelis džiūsta, ateina eilė tekinimo staklėse formuoti arbatinuko snapelį.

keraminis arbatinuko snapelis

Tirpinuko apačios sukimas = Tournassage

.Kad arbatinuko korpusui būtų suteikta norima galutinė forma ir užtikrinta, kad pagrindas būtų plokščias, keraminio arbatinuko apačia apipjaunama naudojant molio peilį. Taip kiekvienas arbatinukas įgaus šiek tiek skirtingą formą. 

kyusu-size-below

 

Keraminis arbatinukas su filtru

Keraminį arbatinuką su integruotu žemės filtru galima įrengti 2 būdais:

  • Tiesiogiai pradurkite arbatinuko korpusą ir ateikite bei įstatykite snapelį priešais skylutes. Nuo skylučių dydžio ir skaičiaus priklausys filtravimo kokybė.
  • Atskirai suformuokite ir pridėkite rutuliuko formos keraminį arbatos filtrą, dedamą prie snapeliui sukurtos skylutės. Tai paprastai sudėtingesni ir brangesni arbatinukų modeliai 
arbatinuko korpuse išgręžtas keraminis arbatos filtras

 filtre boule

Keraminio arbatinuko rankena arba rankena

Ji gali būti pagaminta iš keramikos, kaip ir arbatinukas, bet taip pat iš medžio (bambuko, raižyto medžio), žalvario,…. 

arbatinuko rankenėlė

Dėl antspaudo aplink rankenėlę dažnai lieka nedidelių įrankio žymių – tai išskirtinis rankų darbo arbatinuko požymis.  

théière manche bois

Džiovinant arbatinuką

Didžioji darbo dalis jau atlikta. Dabar laikas leisti arbatinukui išdžiūti prieš kitą etapą – pirmąjį degimą

arbatinukų džiovinimas

Pirmasis keraminio arbatinuko degimas

Pirmą kartą išdžiovintas neapdorotas molinis arbatinukas degamas maždaug 900 °C temperatūroje. Po šio pirmojo degimo molinis arbatinukas bus vadinamas biskvitu, o akmens masės ir porceliano arbatinukas – dégourdi. 

keraminio arbatinuko džiovinimas

Glazūruotas keraminis arbatinukas

Atsižvelgiant į keramikos rūšį, glazūravimas yra daugiau ar mažiau privalomas etapas.

Glazūruotas keramikinis arbatinukas

Atsižvelgiant į tai, kad antrasis degimas taip pat vyksta maždaug 900 °C temperatūroje, be glazūros sluoksnio keramikinis arbatinukas liktų porėtas. Tuomet vanduo prasiskverbtų pro arbatinuką, o tai, kaip sutiksite, nėra tikslas gaminant keraminį arbatinuką. Todėl molinis arbatinukas turi būti glazūruotas.

Glazūruotas akmens masės ar porceliano arbatinukas

Paskutinis degimas vyksta aukštoje, daugiau kaip 1200 °C temperatūroje, todėl arbatinukas tampa nepralaidus vandeniui. Todėl pagrindinis akmens masės ar porcelianinio arbatinuko glazūravimo tikslas yra dekoratyvinis. Galimi įvairūs dekoravimo būdai, pradedant „Mogaké” technika, kai japoniškų arbatinukų (kyusu) paviršiui puošti naudojami džiovintų jūros dumblių gabaliukai, ir baigiant emalio dengimu įvairiomis technikomis: pūtimu, mirkymu, teptuku…..

théière enamelling

Molininio arbatinuko degimas

Tuoj laukia subtilus antrasis keraminio arbatinuko degimas. Galimi 2 glazūrų degimo būdai: oksidacija ir redukcija.

  • Oksidacijos degimas būdingas elektrinėms krosnims, nors dujinės krosnys taip pat gerai tinka šiam degimo būdui.
  • Redukcinis degimas įmanomas tik tuo atveju, jei degimo metu krosnyje yra anglingų medžiagų (dujų, medienos…), kurios sulaiko deguonį iš oro, todėl elektrinėse krosnyse tai sunkiai pasiekiama. Redukcinis degimas leidžia išgauti platesnę akmens masės ir porceliano glazūrų spalvų gamą, pavyzdžiui, geležies mėlyną, vario raudoną ir t. t.
antrojo degimo keraminis arbatinukas

 

Išėjimas iš krosnies puodžiui visada yra svarbi akimirka. Ar likusio oro burbulas sudaužys arbatinuką? Kaip degimo metu sureaguos glazūros?

théière sortie du four

Antra, nuostabių Giom arbatinukų galite rasti Théières Du Monde, kiekvienas jų yra unikalus!

Prancūzijoje pagamintas arbatinukas Giom Von Birgitta

Sužinokite, kaip gaminamas keraminis arbatinukas vaizdo įraše 

Kolombino keraminis arbatinukas

Šia technika išgausite tikrai ne tokį „tobulą” arbatinuką kaip ant rato, tačiau visiškai unikalų keraminį arbatinuką.

Molio plokštės gaminimas su gruzdintuve

Šia gruzdintuve jūsų molio rutulys virsta vienodo storio plokšte

croûteuse

Molinio arbatinuko dugnas

molinis arbatinuko pagrindas

Nustačius arbatinuko pagrindo skersmenį, reikia padaryti griovelius ir aplink kraštus molinę plokštę padengti šlifu – pastos pavidalo žemės ir vandens mišiniu, kuris veiks kaip klijai.

barbotine

Molio juostelių pjaustymas

Šios molio juostelės palaipsniui uždedamos viena ant kitos ir taip suformuojamas arbatinuko korpusas. Kiekviena juostelė „priklijuojama” prie kaimyninių su slydimo priemone. Juostelėms uždėti ir arbatinukui išlyginti praverčia įvairūs nedideli įrankiai, pavyzdžiui, estèque – geriausias puodžiaus draugas, savotiška nedidelė konditerio kepyklėlė, kuri gali būti pagaminta iš medžio, lankstaus metalo arba silikono.

estèquepuodžiaus įrankiai

Keraminio arbatinuko formavimas

Juostelė po juostelės arbatinukui palaipsniui suteikiama forma. Aukštas, apvalus, suplotas – arbatinukas tiesiog gimsta po pirštais.


théière au colombin

Džiovinti arbatinuką

.Kaip ir keramikinį arbatinuką ant rato, jūsų granulių arbatinuką prieš baigiant gaminti reikės išdžiovinti

arbatinuko džiovinimas

Dangtis, snapelis, filtras ir rankena

Suvyniojus keletą molio plokštės gabalėlių ir išgręžus skyles snapelyje, belieka suformuoti esminius arbatinuko elementus: dangtį, snapelį, filtrą ir rankeną.

bec de théière

poignée théière

Kaip ir puodžiaus rato arbatinuką, norint išgauti&nbspfunkcionalų arbatinuką, reikės 2 degimų iš eilės su glazūravimu arba be glazūravimo tarp dviejų degimų.

kolombino keraminis arbatinukas

Kaip pasigaminti arbatinuką 10 paprastų žingsnių

1 žingsnis: Surinkite įrankius ir medžiagas

Kad išmoktumėte pasigaminti arbatinuką, reikės molio, peilio, smeigtuko, sausos kempinės, guminio arba metalinio žeberklo, žymėjimo įrankio, lazdelių, taip pat teptukų, antspaudų ir kitų dekoravimo priemonių. Arbatinukui ant lėkštės suformuoti reikės kupolo formos formos formos, pagamintos iš sausainių arba gipso (kad nereikėtų ilgai džiovinti, forma turėtų būti sugerianti), ir indo formai laikyti. Galiausiai pravartu turėti kartono gabalėlį arbatinuko dugnui paremti, kad jį būtų lengviau perkelti.

2 etapas: išvyniokite lėkštę

Padarykite pakankamai didelę lėkštę, kad tilptų arbatinuko korpusas, dugnas, rankena ir snapelis, priklausomai nuo formos dydžio. Kadangi arbatinukas bus konstruojamas naudojant lanksčias plokšteles, plokštelė turėtų būti maždaug 6 mm storio. Molio likučius pasilikite rankenėlei, atramoms rankenėlei ir snapeliui prilaikyti, jei reikia, bei papuošimams gaminti.

3 etapas: Sukurkite korpusą

Iš plokštės išpjaukite maždaug tokio dydžio dalį, kad uždengtų formą. Uždenkite plokštę iškilusia forma. Kad plokštė priglustų prie formos, galite užlenkti molio perteklių arba iškirpti smaigalius aplink kraštus ir suklijuoti kraštus, pridėdami ploną ritę, kad sutvirtintumėte ir užtaisytumėte sujungimą. Apipjaustykite perteklių nuo apačios, vadovaudamiesi formos kraštu. Spausdami molį prie formos, kad tilptų į formą, nespauskite molio pirštais; vietoj to švelniai stuksenkite sausa kempine, briauna arba delnu. Taip išlaikysite tolygų plokštės storį.

4 etapas: snapo kūrimas

Su teptuko koteliu ar lazdele iš plonesnio molio lakšto susukite vamzdelį. Švelniai kilstelėkite snapą ant lygaus paviršiaus, kad jis atrodytų lygus ir apvalus. Padarykite bet kokį skaičių snapelių.

5 etapas: rankenėlė ir dangtelis

Rankenėlė gali būti bet kokio stiliaus. Dangčiui pjauti naudokite peilį ir pjūvį darykite kampu, kad dangtis turėtų atramą ir remtųsi į korpusą. Taip kampu nupjovus dangtį, nereikės prie korpuso pridėti galerijos. Dangtį galima formuoti organiškai, nurodant kryptį, arba ant dangčio ir korpuso galite uždėti nedidelius sutampančius ženklus, kad jį sulygintumėte. Nuėmę dangtį, ant korpuso uždenkite vieną ar dvi nedideles laikraščio juosteles, kad dangtis nepriliptų prie korpuso.

6 etapas: pritvirtinkite snapelį

Prie korpuso priglauskite snapelį ir aplink jį pažymėkite kontūrą, kur jis bus tvirtinamas. Atidėkite snapelį į šalį, tada nubrėžtame plote padarykite kelias nedideles skylutes sieteliui. Mažos skylutės geriau išlaiko sienelės tvirtumą nei viena didelė skylutė, todėl sumažėja pavojus, kad forma išsikraipys ar įtrūks. Prieš montuodami pažymėkite pažymėtas vietas ant korpuso ir snapelio. Tvirtai užmaukite snapelį ant korpuso ir įsitikinkite, kad jis gerai užsandarintas. Nereikia naudoti šlifuoklio ar vandens jam pritvirtinti, nes molis per daug įmirks ir pradės byrėti. Vėliau, jei nerimaujate dėl kampo, po snapeliu galėsite įstatyti atramą.

7 etapas: rankenėlės gamyba ir tvirtinimas

Jei įmanoma, saugiausia rankenėlę tvirtinti, kai korpusas yra paremtas forma, kad ji kuo mažiau deformuotųsi. Jei rankena yra vamzdinės konstrukcijos, įsitikinkite, kad joje yra skylė orui išleisti. Pridėjus rankeną, saugiau išimti korpusą iš formos.

8 etapas: pritvirtinkite dugną

Pastatykite dugną ant kartono gabalėlio, pažymėkite kraštą, kuriame yra korpusas, ir prie pažymėto krašto pridėkite slydimo. Pažymėkite apatinį korpuso kraštą, išimkite jį iš formos ir pritvirtinkite prie pagrindo. Surinkę išvalykite siūles.

9 etapas: detalės ir apdaila

Pastatykite atramas po snapeliu ir prireikus manipuliuokite. Tarp atramos ir rankenos arba snapelio įdėkite popieriaus lapą, kad neliptų. Dangtelyje padarykite nedidelę ventiliacijos angą, kad skysčiai lengviau nutekėtų. Prie dangtelio apačios pritvirtinkite kamštį, kad dangtelis nenukristų pakreipus arbatinuką.

10 etapas: lėtai džiovinkite visą arbatinuką

Kartais dangtelis netelpa, jei džiovinimo metu jis atsiskyrė dėl susitraukimo. Saugiau leisti išdžiūti visam arbatinukui ir kepti jį kaip vientisą sausainį.

Todėl galite pradėti! Jūs žinote (beveik) viską! 

Nedvejodami užsirašykite į keramikos kursus ir išbandykite šį nepaprastą eksperimentą, o kol lauksite, kada galėsite pasigaminti savo, ateikite ir susipažinkite su mūsų rankinės gamybos Made In France arbatinukai!

Prancūzijoje pagamintos Théière
 

Leave a Reply

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *