Chanoyu: japoniška arbatos gėrimo ceremonija

Japonija yra viena iš didžiųjų arbatos šalių pasaulyje, kaip ir Indija, Kinija ar Iranas. Populiariausia yra žalioji arbata, kuri yra daug labiau paplitęs gėrimas nei vanduo. Ji, panašiai kaip ryžiai, laikoma šventu augalu, kuris yra nacionalinės kultūros dalis, o pasidalijimas ja netgi tapo ypatinga akimirka, vadinama arbatos gėrimo ceremonija.strong>arbatos gėrimo ceremonija, japoniškai „Chanoyu”, „Sado”, „Chado” arba tiesiog „Ocha”.

Tai choreografinis ritualas, kurio metu paruošiamas ir padedamas sveikas.strong>japoniškos žaliosios arbatos miltelių  (Matcha) su tradiciniais japoniškais saldumynais, kad būtų subalansuotas karstelėjęs arbatos skonis. Arbatos ruošimas šios ceremonijos metu reiškia, kad visą dėmesį reikia skirti iš anksto numatytiems judesiams. Tai ne arbatos gėrimas, o estetika, dėžutę arbatos ruošiant širdimi.

JAPONIŠKA TEA

valgant, pavyzdžiui, sumaišyta su ryžiais, prie kepto maisto arba pyragaičių, ledų ir saldumynų pavidalu.

Yra ir kitų arbatos rūšių, su miežio grūdais (muchiga.), skrudintais ryžių grūdais (genmaicha) ir net dumbliais (kombučia). Japonai taip pat vertina arbatą iš kitų šalių – Kinijos (Oolong), Indijos (Darjeeling) ir kitų šalių.

Taja ruošiama iš sencha (lapų) arba .matcha (milteliai)

Norite mėgautis geriausia japoniška arbata namuose? Rekomenduojame šį adresą:

IKKYU, geriausia japoniška arbata

 

  žalioji arbata dėl savo žalios spalvos yrafermentacijos nebuvimo, joje gausu galokatechino, galingo antioksidanto. Jame taip pat yra daug teanino, aminorūgšties, žinomos dėl savo antistresinio poveikio. 

Matcha arbatos puodelis

 

Jie kasdien naudoja tradicinį japonišką arbatinuką – kyusu., kurio formos ir charakteristikos yra idealiai tinkamos žaliajai arbatai virti.

Na Théières du Monde rasite mūsų Japoniškų arbatinukų kolekciją 

kuysu blanc japonais

 

TEA CEREMONY

Cha No Yu : brangi akimirka

Chanoyu” pažodžiui reiškia „karštas arbatos vanduo”. Tai arbatos gėrimo ceremonija – tai tyli ir šventa akimirka. Jai vadovauja sensei (meistras, kaip kovos menuose), išmokęs atmintinai gestus, kuriuos reikia pakartoti iki tobulumo: kaip laikyti arbatinuką, kaip pilti arbatą…. Šis mokymasis gali užtrukti didžiąją gyvenimo dalį.

Mistras šeimininkauja nedideliame arbatos namelyje arba arbatinėje („arbatos namelis./em>”), dažnai besiribojančiame su gražiusodų kiemeliu (arbatos gėrimo ceremonija taip pat gali vykti lauke, nodate).

Taja patiekiama keraminiuose („.Chawan” 茶碗, „arbatos dubenėlis”), paprasti ir dažnai senoviniai, kad kartu su pyragaičiais arba patiekalu. Svečiai apsirengę kimono, kalba nedaug ir geriavisus gėrimus iš to paties dubenėlio, kurį perduoda iš rankų į rankas. 

chanoyu

 

  Ši ceremonija – tai brangi akimirka, kuri gali trukti kelias valandas ir kurios metu dalyviai mėgaujasi <.strong>paprastu grožiu, kurį skleidžia garsai (vanduo, ugnis), kvapai (arbata, smilkalai) ir objektai. Arbatos gėrimo ceremonija, kaip meno forma, yra galimybė mėgautis arbatos kambario dizaino paprastumu, čavano pojūčiu rankoje, draugų kompanija ir tiesiog tyrumo akimirka.

 

Japoniškas arbatos gėrimo ceremonijos paveikslas

 

Chado: arbatos kelias

  Taja,gėrimas, gaminamas užplikant arbatžolių (Camelia sinensis) lapus, kilęs iš Kinijos.
  Pati arbatos kilmė yra legendinė : tarp daugybės mitų, pasakojančių apie arbatos atsiradimą ir pirmuosius jos naudojimo būdus, vienas iš jų susijęs su budistų vienuoliu Bodhidharma, dzenbudizmo įkūrėju.
  ieškodamas nirvanos, atimdamas iš savęs maistą ir miegą, jis buvo įveiktas nuovargio ir užmigo. Kai pabudo, susigėdęs, kad pasidavė nuovargiui, jis nusikirpo akių vokus, kad nebegalėtų užmerkti akių, ir išmetė juos ant žemės. Toje vietoje, kur nukrito vokai, išaugo krūmas, ir Bodhidharma atrado, kad jo lapai turi galimybę padėti jam pasijusti geriau./strong> išlaikyti jį budrų likusį meditacijos laiką, todėl tada jis dalijo arbatą visiems žmonėms. Šios legendos nuopelnas yra tas, kad ji paaiškina tarp dzen budizmo ir arbatos egzistuojantį glaudų ryšį.

statula bouddhiste

 

  Jei esate ne Japonijoje, pasiruoškite matcha arbatos vadinamas „Japonijos arbatos gėrimo ceremonija„, japonai jį vadina „Chanoyu”./strong>, kurį pažodžiui galima išversti kaip „karštas vanduo arbatai„, arba „Chado„, arba „Sado” verčiama kaip „karštas vanduo arbatai„.strong>arbatos kelias„, kaip pasirinktą kelią, kai visas savo laikas skiriamas japoniškos arbatos ceremonijos studijoms ir praktikavimui.

 Vakarietiškoji „ceremonijos” samprata – tai formalių veiksmų, dažnai fiksuotų ir tradicinių, atliekamų svarbiomis socialinėmis ar religinėmis progomis, rinkinys. Tačiau japoniška arbatos gėrimo ceremonija yra ne fiksuota, o pasižymi tam tikru lankstumu, nes kiekviena proga ir kiekvienas metų laikas reikalauja ypatingų ir unikalių .ypatingų ir unikalių pasiruošimų, prietaisų, gėlių parinkimo išdėstymui, iš pakabinamo ritinėlio apibūdinti susitikimo tipą ir šeimininko tikslą.

 Šeimininkas atsideda šiai ceremonijai, išstudijuodamas visus su ja susijusius aspektus pavyzdžiui, kaligrafija, gėlių kompozicija, gėlių kompozicija./strong>, virtuvės, kimono dėvėjimo, keramikos ir daug daugiau. Todėl ją labiau tiktų vadinti „arbatos keliu„, nes tai iš tiesų yra gyvenimo būdas, arba gyvenimo būdas paruošti geriausią įmanomą dubenėlį matcha arbatos svečiams.

  Giliai įsišaknijęs dzeno filosofijoje, jis yra būdas atsitraukti nuo kasdienybės reikalų ir pasiekti, kad ir trumpam, giedrą ir vidinę ramybę.

 

Tarnybos filosofija

Tarnybos ceremonijos 4 pagrindiniai elementai yra šie:

Wa, Kei, Sei, Jaku – „harmonija, pagarba, tyrumas, ramybė.”

philosophie du chanoyu

Jie atitinka gražumo zen wabi sabi : „Įvertinti paprastų ir natūralių dalykų grožį”  (senesnė reikšmė – „gyvenimo gamtoje, atokiau nuo visuomenės, vienatvė”).

„Wa” reiškia harmoniją. Kadangi gamtoje yra harmonija, teišu (meistras arba šeimininkas) stengsis perkelti šią savybę į arbatinę ir sodą aplink arbatinę. Arbatos gėrimo ceremonijos metu naudojami indai dera tarpusavyje. Arbatos sodas turėtų pratęsti jį supančią natūralią augmeniją.

„Kei” reiškia pagarbą. Svečiai turi gerbti visus daiktus, nepriklausomai nuo jų socialinės padėties. Jie paprastai turi pasilenkti, kad galėtų įeiti į kambarį pro mažą įėjimą, vadinamą Nijiriguchi. Patalpoje jie visi atsiklaups ir nusilenks kabančiam ritiniui, atsisės vienas šalia kito į seizos padėtį ant tatamio. Pagarba taip pat parodoma atsargiai elgiantis su arbatos puodeliu ir kitais objektais bei juos stebint per Haiken laikotarpį (paskutinį ceremonijos etapą).

Sei” reiškia tikrumą. Įeidami į arbatos kambarį, paliekate už nugaros visas kasdienio gyvenimo mintis ir rūpesčius. Arbatinė arba Chashitsu yra kitoks pasaulis, kuriame galite atgaivinti jėgas, sulėtinti tempą ir pasimėgauti draugų buvimu. Švaros gestą tvirtina šeimininko atliekamas ritualinis chawan, natsume, chashaku ir kensui valymas.

Tikrasis didysis arbatos meistras japonišką arbatos gėrimo ceremoniją atlieka ne iš atminties, o iš tyros širdies.

Jaku” reiškia trumpumą. Tik atradus, patyrus ir įsisavinus pirmąsias tris sąvokas (harmoniją, pagarbą ir tyrumą), žmonės gali galiausiai įkūnyti ramybę. Tai buvo vienas iš japonų arbatos ceremonijos meistro Sen no Rikyu (1522-1591) mokymų.

 

Apie arbatos gėrimo ceremoniją

Abatos gėrimo ceremonija gali vykti dviem būdais: 

 Prieš dalyvaudami arbatos gėrimo ceremonijoje, venkite ryškios aprangos ir kvepalų, kurie atitraukia dėmesį nuo arbatos gėrimo. Dėvėkite priekaištingus drabužius, nuimkite papuošalus, kurie gali pažeisti daiktus ir venkite stiprių kvepalų.

Pateikiame pagrindinius arbatos ceremonijos etapus.

1) Sumi-demae

Tradicinę arbatos ceremonijos vietą supasodas, nors daugelyje šiuolaikinių vietų sodo nėra. Sodas sąmoningai išlaikomas tylus ir paprastas, kad skatintų ramią dvasią. Vengiama ryškių spalvų ar gilių kvapų gėlių, nes jos blaško dėmesį. Įvairių formų ir dydžių akmenys sudaro taką į arbatinę. Šalia akmeninio žibinto prie įėjimo stovi akmeninis praustuvas, kuriame lankytojai, prieš įeidami į arbatinę, nusiplauna rankas.

jardin d'une maison de thé

Typiškai arbatos meistrai projektuodavo teahousus (didžiuosius namus, kuriuose buvo gaminama arbata (angl.Chashitsu), kad jie atrodytų rustiški, nepriekaištingi,kaip seni apleisti nameliai. Sienos galėjo būti padarytos iš mūro ir šiaudų arba nedažytos. Dailidės naudojo šiurkščios išvaizdos stulpelius ir sijas, neapdorotus, taip pat rožes ir bambuką, kad sudarytų įspūdį, jog namas pastatytas iš natūralių medžiagų iš aplinkinių miškų. 

jardin de thé

Priešingai nei vakarietiški namai, teahouse nėra mažas muziejus su daugybe kolekcinių daiktų, čia yra tik būtiniausi daiktai, skirti unikaliam susitikimui su teišu (šeimininku).

Tradiciškai ceremonija vyksta tatamiškame kambaryjeVisų nereikalingų puošmenų atsisakoma, kambarys sąmoningai yra kuo tuštesnis. Ypatinga garbinga vieta, savotiškas alkovas, vadinamas Tokonoma yra specialiai skirta dėžutėms rodyti ir žiūrėti.strong>japonų kaligrafijos ritinėlį (kakemono)ir gėlės, kurios keičiasi priklausomai nuo sezono. Čašitsu nišoje kabo tik vienas ritinys, nėra jokių baldų, kartais paprastas Tana, skirtas eksponuoti kai kuriuos arbatos reikmenis.

Vienintelis garsas – tai „verdančio vandensKama (virdulys),&.nbsp;vienintelis kvapas yra smilkalų ir gėlės ar šakelės Hana-ire

arbatos ceremonijos kambarys

Įėjimas svečiams kartais būna žemas./strong>, kad įeinantys svečiai turėtų pasilenkti į priekį, taip simbolizuodami žmoniškumą. Po pasisveikinimo pagrindinis svečias įeina į patalpą ir užima vietą arčiausiai altoriaus, paskui jį eina kiti svečiai. Svečiai sėdi idealiai pozicija seiza ant tatamio grindų. Svečiams užėmus savo vietas, įprasta pradėti vėl nusilenkti prieš apžiūrint kruopščiai šiai progai parinktas dekoracijas. Po lengvo valgio (kaiseki), susirinkusieji suvalgošeimininkas įžiebia židinį ir neša kama vandens kad užvirtų.

 

2) Omogashi

Svečiams siūloma <.strong>konditerijos gaminių (japoniški saldumynai yra ypač subtilūs) prieš geriant arbatą.

Svečiai išeina iš Chašitsu, nusiprausia, apsivalo, atsipalaiduoja. ir padaro naują įėjimą vėl į tą pačią vietą, sėdėdami in seiza t. y. ant kulnų.

 

3) Koicha-demae

  Arbatą šeimininkas paprastai ruošia prieš svečius. Į pagrindinę įrangą įeina:

  Kiekviena įranga buvo kruopščiai parinkta atsižvelgiant į aplinkybes ir turi savo specifinę vietą.

  Arbata patiekiamaarbatos dubenėlyje arba chawan, kuris yra esminis chanoyu elementas: be dubenėlio arbatos neįmanoma paruošti, patiekti ar išgerti.

  chawan gaminamas iš Japonijos keramikos, geriausia, kad jį rankomis pagamintų garsus keramikas. Senesni dubenys yra brangesni ir labiausiai vertinami, gali pasitaikyti, kad prestižinėmis progomis naudojami net daugiau kaip 400 metų senumo dubenys. Geriausi dubenys yra rankinio darbo, onetobulumųieškoma, nes jie turėtų priminti„pasaulio ir žmogaus prigimties netobulumą: dubenį reikia laikyti taip, kad jie matytųsi priekyje. Laku ir aukso milteliais puošti dubenėliai dažnai pavadinami jų kūrėjo arba arbatos meistro, kuriam jie priklauso, vardais.

  Yra daugybė arbatos dubenėlių stilių, priklausomai nuo to, kada jie buvo pagaminti, ceremonijos stiliaus ar arbatos rūšies :

  • vasarą naudojame plačias arbatas. negilius ir laibos formos dubenėlius, kad arbatagalėtų supilti įstrong>greitai atvėsti;
  • žiemą, priešingai, naudojami gilesni dubenėliai, kad būtų išsaugota arbatos šiluma.

  a) Pirmiausia bolė rituališkai išvaloma./strong> naudojant balto audinio (lino, kanapių ar šilko) kvadratą, vadinamą chakinu.

  b)  Šeimininkas iš natiurmorto paima pageidaujamą kiekį matcha naudodamas čašaku. Tada jis įpila atitinkamą kiekį karšto vandens  (šildomo ant furo) naudodamas šišaku arba tiesiogiai kama

   Svarbu pasirinkti kamą ir ją pasirinkti. Naudojant japonišką ketaus virdulį reikia laikytis tam tikrų atsargumo priemonių, apie kurias galite sužinoti pasiskaitę mūsų straipsnį apie ketaus arbatinukus (Tetsubin)

  c) Matcha dėl ypatingos miltelių formos yra ne verdama, o plakama. Tam šeimininkas naudojaarbatos plaktuvą (chasen), pagamintą iš bambuko

    Kaip didelės pagarbos chanoyu instrumentams apskritai ir chasen konkrečiai ženklas, sugadinti chasen dažnai nešamiį pietus.budistų šventyklas, kur vieną kartą per metus, paprastai gegužės mėnesį, kunigai juos rituališkai sudegina per ceremoniją, vadinamą chasen koyō.

   matcha arbata ir chasen

   Yra dvi pagrindinės arbatos ruošimo rūšys:

   • Trumpa arbata arba koicha gaunama vienai porcijai praskiedus 3 chashaku 40 ml karšto vandens. šacha, naudojama koichai suplakti, yra tankesnė, o maišymas atliekamas mažu greičiu, kad nesusidarytų putų. Gauta arbata yra tiršta ir saldaus skonio.
   • Lengva arbata arba usucha gaunama vieną porciją pusantro chašaku atskiedus 75 ml karšto vandens. Kadangi ši arbata yra didesnio praskiedimo, jai plakti naudojama smulkesnė šachuša ir greitesni judesiai; po plakimo ant jos gali būti nedidelis apnašų sluoksnis. Lengvesnė, usucha taip pat karštesnė burnoje.

   Kaip gerti arbatą?

   a) arbatos dubenėlis dedamas ant tatamio kilimėlio priešais jus, jo priekiniu paviršiumi nukreiptu į save.

   b)Pakelkite jį dešine ranka. ir padėkite jį ant kairės rankos delno akių lygyje. Dešine ranka apverskite jį maždaug 90 laipsnių kampu pagal laikrodžio rodyklę, kad jo priekis nebebūtų nukreiptas į jus (taip galėsite pasigrožėti dubeniu).

   c)Išgerkite arbatą lėtai 3 gurkšniais (tai yra itadakikata) irpadėkite ją atgal ant tatamio.

    d) nusilenkite ir išreikškite dėkingumą gavę ir baigę gerti arbatą.

   e) Ceremonijos pabaigoje turėsite laiko apžiūrėti ir įvertinti arbatos dubenėlį ir įvairius reikmenis, tai Dôgu no Haiken. Kai baigsite, pasukite bolę taip, kad priekis dabar būtų atsuktas į šeimininką.

   Prieš baigdamas ceremoniją šeimininkas gali paklausti svečių, ar jie norėtų dar vieno arbatos gėrimo, arba pasiūlyti jiems lengvos arbatos (ušuša). 

   Tarnybos ceremonija baigiasi, kai šeimininkas nuplauna indus ir grąžina įrangą ten, kur ji buvo prieš pradedant.

   Jeigu įmanoma, rekomenduojama kitą dieną po ceremonijos grįžti padėkoti šeimininkui.

    

   Todėl žinote (beveik) viską!

   Théières Du Monde

   Leave a Reply

   El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *