Ketaus arbatinukai, viskas, ką reikia žinoti prieš perkant

Visa, ką reikia žinoti apie ketaus arbatinuką

 Norite įsigyti ketaus arbatinuką, bet nežinote apie šio tipo arbatinukus? Kokios jo savybės? Kokie jo privalumai? Kaip naudoti ketaus arbatinuką? Nepanikuokite, papasakosime jums viską apie ketaus arbatinuką ir japonišką tetsubin!

ketaus arbatinukas mėlynas dienoraštis

  Ketaus puodai, keptuvės ir virduliai, kuriuos pamėgo gurmanai, profesionalūs virėjai ir namų virėjai, yra ketaus puodai, keptuvės ir virduliai ketaus  puodai pastaraisiais metais tampa vis populiaresni. Atrodo, kad kiekvienas turi bent vieną ketaus daiktą, kurio manė nenaudosiąs, o dabar negali be jo gyventi, nepaisant šiek tiek gąsdinančių (pripažinkime, naujokams) reikalavimų, susijusių su gaminio džiovinimu ir priežiūra. Be to, turite galimybę rinktis .tarp daugelio modelių :  ketaus arbatinukus, olandiškas orkaites, padažines, puodus, didelius puodus ir kt.

Ketaus virtuvės indų istorija siekia šimtus metų Rytų šalyse, iki pat šių dienų, kai .ketaus indai įneša seno pasaulio žavesio į šiuolaikines gyvenamąsias erdves.

Iš kitų ypač išsiskyrė vienas modelis: japoniškas ketaus arbatinukas ir ketaus virdulys, arba Tetsubin.

Neglazūruotas variantas, be kita ko, naudotas per arbatos gėrimo ceremoniją,  ./span>Cha No Yu, šio tipo indas yra specialiai skirtas virinti vandenį. Tradiciniame tetsubin ar neglazūruotame ketaus arbatinuke arbatos nereikia, tik verdančio vandens. Tai mažą geležinį daiktą paverčia tikru sąmoningumo simboliu.  tetsubin yra pats „ramaus gyvenimo” įsikūnijimas, juolab kad jis sukurtas taip, kad tarnautų visą gyvenimą.

Ketaus arbatinukas, naudojamas moderniame emaliuotame variante, naudojamas įsipilti ir išlaikyti šilumą visų rūšių virimo…

pakabinamo ketaus virdulio dizainas

Šiais laikais bendriniu terminu „ketaus arbatinukas” iš tikrųjų vadinami 2 tipų indai:

Ketaus virdulys

Tai garsusis Tetsubin japonų kalba. Tai tradicinis daiktas, pagamintas iš anglizuoto ketaus iš vidaus ir naudojamas virti arbatiniam vandeniui, skirtam macai paruošti per japonišką arbatos gėrimo ceremoniją.

Tetsubin

Ketaus arbatinukas

Japoniškai Tetsubin Kyusušis ketaus arbatinukas pagamintas iš ketaus emaliuotas iš vidaus ir naudojamas arbatai virti bei užpilo šilumai išlaikyti. Jis atsirado daug vėliau nei tetsubinas ir negali būti naudojamas kaip virdulys.

tetsubin kyusu collection

Šių 2 įrankių istorija, gamyba ir naudojimas skiriasi, todėl prieš pradėdami pirkti vadovaukitės šiuo vadovu!

Ketaus arbatinukas – kilmė

Priešingai plačiai paplitusiai nuomonei ir terminui „japoniškas ketaus arbatinukas”  paprastai vartojamam kalbant apie ketaus arbatinukus,  ketaus arbatinukas nėra gimęs. Japonijoje, o Kinijoje, IV a. pr.C. Labai konfidencialaus naudojimo ir iš pradžių neskirtas arbatai ruošti, iš tiesų ketaus arbatinuką pradėjo gaminti ir naudoti japonai, o jo gamyba ir naudojimas išsivystė maždaug prieš 900 metų.

Jau XII a. pradžioje .kad ketaus virduliai, japoniškai „tetsubin”, pradėti gaminti Mizusawa ir  Yamagata miestuose. Vėliau XVII amžiuje, Tohoku regione (į šiaurę nuo pagrindinės Honšiū salos), dabarstrong> jas rinkusio princo Nanbu (arba Nambu, didelio arbatos mėgėjo) dėka turėjo išsivystyti tetsubinas.

Daugiausia gaminama  Morioka miestuose.ir Mizusawa, esančiuose Ivatės prefektūroje. Japonijoje virdulys priklauso geležies dirbinių kategorijaiNanbu Tekki arba Nambu Tekki, kuriai priskiriami visi ketaus gaminiai, pagaminti senoviniame Nanbu (Nambu) regione. Nanbu Tekki ištakos – tai virduliai ir geležies dirbiniai Nanbu Kama, kurių ištakos siekiaSengoku epocha, trukusi 1467-1600 m. Net ir šiandien šie arbatinukai gaminami beveik vien tik Ivatės prefektūroje, kvalifikuotų meistrų, naudojančių tas pačias tradicines technologijas.

Tradicinis Tetsubin: Ketaus virdulys

Nepaisant to, kad Japonijoje gaminamas jau šimtus metų, <.strong> Japonijos ketaus arbatinukas netapo populiariu tik .XVIII ir XIX amžiuje, jo paklausa didėjo bėgant metams iki Antrojo pasaulinio karo pradžios. Šio laikotarpio dizainai varijuoja nuo minimalistinių ir neperkrautų iki įmantriai dekoruotų. Pastarajai kategorijai priskiriami virduliai su aukšto reljefo dekoru ir arbatinukai su aukso ar bronzos inkrustacijomis. Kai kurie iš šių modelių pateko į muziejų ir privačias kolekcijas, tačiau jų skaičius ribotas. Taip yra todėl, kad arbatos buvo – ir tebėra – gaminami palyginti nedideliu mastu meistrų.

tetsubin antique

Modernus tetsubin: Emaliuotas ketaus arbatinukas

At 9-ojo dešimtmečio pabaigoje, a .naujas dizaino tipas, sukurtas specialiai Europos ir Vakarų rinkoms, pristatė  ryškesnes spalvas. Kai kai kurios dirbtuvės pradėjo bendradarbiauti su tarptautiniais dizaineriais, tradicinis tetsubin. įžengė į naują erą ir tapo produktu, paklausiu visame pasaulyje.

 naujų ketaus arbatinukų./strong> tada pasirodė, šįkart su emaliuotu vidumi , kad apsaugotų ketų nuo rūdžių  (kad ir nepavojingų), prie kurių vakariečiai nėra įpratę..

Raudonas Iwachu ketaus arbatinukas

Japoniškojo ketaus arbatinuko privalumai

Tetsubin Iwachu

Priešingai nei visų kitų rūšių virduliai, arbatos mėgėjai naudoja tik tetsubin tik užvirinti vandenį japoniškai arbatos gėrimo ceremonijai Cha No Yu , kuri skirtamatcha arbatai ruošti.

Virdulio korpuso vidinė pusė nėra padengta emaliu. Japonijoje gaminamų virdulių ketaus, kuris paprastai linkęs rūdijuoti (jap.: 鋳鉄, chūtetsu), oksidacinis degimas 800 °C temperatūroje leidžia suaktyvinti ketų ir taip natūraliai apsaugoti jį nuo rūdžių. Tuo tarpu kai kurie Kinijoje pagaminti virduliai kartais būna padengti plonu antikorozinės dangos sluoksniu, suderinamu su naudojimu ant šilumos šaltinio.

Kitaip tariant, jei jūsų ketaus virdulio vidus padengtas emaliu, jis nėra tikras tetsubin. Tradicinių ketaus virdulių paviršius leidžia ketaus . įsiskverbti į vandenį virinimo metu. Šis vandens praturtinimas geležimi pakeičia jo skonį, o iš jo paruošta arbata tampa saldesnė ir švelnesnė.

Taigi priimta, kad arbata paruošta su verdančiu vandeniu iš tetsubino yra sotesnio skonio.span> ir mažiau kartaus skonio,. kad jis bus glaudesnio skonio. Be skonio, tetsubino naudotojai taip pat gauna naudos  naudos sveikatai./strong>  geležies priedo siūlomas su kiekvienu arbatos puodeliu. Žinoma, japonišką ketaus arbatinuką taip pat galite naudoti virti vandenį kavai ar bet kokiam žolelių užpilui.

Kiekvienas ketaus arbatinukas suteiks vandeniui subtiliai skirtingą skonį. Priklausomai nuo sudėties, žaliavų šaltinio, virdulio gamybos technologijų ir ketaus akytumo, kiekvienas tetsubinas yra unikalus ir daro specifinį poveikį vandens skoniui, taigi ir ruošiamos arbatos puodeliui. Kalbame apie labai subtilius skirtumus, kuriuos pastebės ne visi naudotojai, ir tai nėra svarbiausia. 

Apibendrinant galima teigti, kad ketus yra ideali medžiaga vandeniui šildyti, nes jis išsilaiko greitai .ir ilgą laiką šilumą ir harmoningai jį grąžina.

Kita vertus, kadangi tetsubinas iš vidaus nėra emaliuotas, nereikėtų leisti vandeniui virdulyje atvėsti, antraip labai greitai atsiras rūdžių. Jei nesunaudojate viso tetsubine pašildyto vandens, supilkite jį į izoliuotą butelį, kad išlaikytumėte šilumą ir virdulys nerūdytų.

pakabinamas tetsubinas

Cha No Yu inkarnacija

Galiausiai, geriausia pabaigai: Jūs perkate ketaus virdulį, nes labai mėgstate arbatą ir neprieštaraujate įdėti šiek tiek pastangų, kad pasigamintumėte tikrai gerą puodelį arbatos. Juk tetsubin yra tradicinės japonų arbatos gėrimo ceremonijos įsikūnijimas./strong>, Cha No Yu, proceso, kai lėtai ruošiama arbata ritualo, reikalaujančio kantrybės ir rūpestingumo, metu. Reikia atkreipti dėmesį į kiekvieną žingsnį ir mėgautis procesu taip pat, kaip ir rezultatu. Tetsubin yra tikrasis „ramaus gyvenimo” simbolis. Jis arbatos gaminimo ritualui suteikia senovinio ritualo ramybę. Kartu šis procesas prisideda prie įprastos ir kasdienės veiklos,  kiekvieną arbatos puodelį paverčia ypatingu.

 Japoniško ketaus arbatinuko gamyba

Iwachu ketaus arbatinukas

Kaip pavyzdį paimkime liejyklą Iwachu. Pirmaujančioje Japonijos ketaus arbatinukų gamykloje „Iwachu” dirba meistrai, kurie gamina išskirtinės kokybės ir didelę patirtį turinčius ketaus arbatinukus. Kad galėtų pretenduoti į „tradicinio meistro” titulą, meistrai turi mokytis nuo dešimties iki penkiolikos metų. Kiekvienas tetsubinas gaminamas rankomis per daugelį etapų apimantį procesą. Pirmiausia amatininkai rankomis apdirba smėlį arba molį  sausų formų, formuoja medžiagą ir prideda dekoratyvinių elementų. Šiame daug laiko reikalaujančiame etape sukuriamas savitas kiekvieno arbatinuko dizainas. Raštai įvairūs – nuo „Arare” taškelių motyvo iki „Hada”teksto.strong>”Hada” tekstūra per sudėtingus gyvūnų ar gėlių motyvus. Tada amatininkai išlydytą geležį pila į formas. Tradiciškai aukštos klasės japoniški ketaus arbatinukai gaminami iš molio formų, o smėlio formos tinka kasdieniniams virduliams, eksportui ir greitai bei efektyviai gamybai.

Nuotraukos darytos Iwachu

arbatinuko gamybos brėžinys

Kiekvieno arbatinuko gamybai meistrai sujungia kelias sudedamąsias dalis:  išorinę ir vidinę formas , taip pat formas .pilstymo snapelio, dangtelio ir dangtelio rankenėlės formų. Rankenose, sukurtose siekiant sumažinti perkaitimą, yra plonesnis kaustytos geležies gabalas, kuris gali būti tuščiaviduris arba vientisas. Bet kokiu atveju rankena mažai įkaista arba visai neįkaista, kol vanduo verda.

fabrication tetsubin

Kai geležis atvėsta, meistrai nuima formą ir pradeda kitą etapą. Kūrenami medžio anglimi, arbatinukai tampa aktyvūs, nes ugnis pašalina deguonį iš ketaus paviršiaus. Šis esminis žingsnis lemia skirtumą tarp paprasto ketaus virdulio ir originalaus tetsubino :  porėtas arbatinuko paviršius gali keisti vandens sudėtį. Arbatinukai taip pat keičia spalvą – tampa melsvai pilki.

keturi tetsubinai

Prie apdailos  arbatinukų ruošimo priskiriamas ketaus kaitinimas ir padengimas .span> nuo natūralaus lako , kurio pagrindą sudaro Urushi medžio sultys, sluoksnis. Galutinę apdailą suteikia poliravimas laku ant reljefinių paviršių. Šiuo etapu taip pat sukuriamas kontrastas  tarp paveikslų.matinio „neapdoroto”  geležies vidaus paviršiaus ir blizgančių išorės akcentų.

pagaminti japonišką ketaus virdulį

Pagal gamybos procesą kiekvieno japoniško ketaus arbatinuko, kai jis gaminamas tik rankomis, trunka maždaug savaitę. Taigi geriau suprasite didelę autentiško japoniško ketaus arbatinuko kainą, tačiau taip pat suprasite, kad gaunate tai, už ką mokate. Šiuolaikinės technologijos, pavyzdžiui, elektrinių lydymo įrenginių naudojimas, leido dirbtuvėms paspartinti. gamybos procesą išlaikant šį amatininkų konditerijos gaminį , taigi ir amatininkų etiketę.

Ketaus arbatinukas ir japoniški motyvai 

Kai įsivaizduojate japonišką ketaus arbatinuką, tikriausiai matote jį su vienu iš ikoninių Japonijos motyvų. Dažniausiai pasitaikantys japoniški motyvai yra šie: Arare (kruša), Hada (oda) arba Muji (be papuošimo), Itome (virvelė) arba raštai, kuriuos įkvėpė Japonijos flora ir fauna, pavyzdžiui, vyšnių žiedai Sakuramon  (taip pat vadinami Sakura), koi karpiai, bangos, vėžlio žvynai…

Arrare raštas

Dažniausiai pasitaikantis yra Arrare raštas. Atkreipkite dėmesį, kad šis raštas labiausiai paplitęs tarp aukštos kokybės arbatinukų, tačiau, deja, jis taip pat labiausiai paplitęs tarp masinių prastos kokybės arbatinukų gamintojų iš Kinijos, Vietnamo ar Korėjos.

Pirma, aukštos kokybės raštų forma skirta tik vienkartiniam naudojimui. Raštas į formą įspaudžiamas rankomis, naudojant metalinį perforatorių. Kita vertus, masinėje gamyboje formos naudojamos ilgoms gamybos serijoms, todėl estetinė rašto kokybė palaipsniui prastėja. Taigi „Tetsubin” kokybę galite atpažinti jau stebėdami reljefinių raštų tikslumą ir apibrėžtumą.

ketaus arbatinukas iwachu arare

„Arare” (霰) reiškia hail japonų kalba.  taškeliai „Arare” raštas būna įvairių dydžių: dažniausiai pasitaikantis yra mažo dydžio. Vidutinis dydis vadinamas „Chu-Arare” (jap.: 中霰). Egzistuoja dar vienas vidutinis dydis, kuris vadinamas Kikko  (亀甲). Galiausiai didesnio dydžio šis raštas vadinamas Oni-Arare (jap. 大霰 arba 鬼霰). Didesnius taškus pagaminti sunkiau (todėl jie yra retesni ir brangesni), nes ketaus liejinys yra jautresnis lūžimui atidarius formą.

arare arbatinukas

Motyvas Arare

théière fonte chu arare

„Chu Arare” raštas

arbatinukas oni arare

„Oni arare”

Itome arbatinukas

Itome (jap: 糸目) reiškia fiskalą. Šis labai zeniškas motyvas – tai viena linija, einanti per visą arbatinuko korpusą, taip pat jo dangtelį. Tai ilgos gyvenimo gijos simbolis.

juodas itome arbatinukas
Itome Tetsubin

Théière Itome Wazuqu

Hada” ir „Muji”, minimalistinis dizainas

Hada  (jap.: 肌) reiškia odą. Tai pagrindinis motyvas, plačiai naudojamas gaminant japoniškus tetsubinus. Šis raštas taip pat vadinamas Muji (=”be rašto„). Šis raštas kartais puošia visą arbatinuko korpusą, tačiau dažniau Hada / Muji stilius būna tik ant Tetsubin pagrindo. Šiam iš pažiūros paprastam ir minimalistiniam tradiciniam motyvui sukurti reikia didelių įgūdžių. Liejimo forma tolygiai įspaudžiama rankomis, naudojant smėlio ir molio rutulį.

Hada Tetsubin

Hada Tetsubin

Tradicinės ketaus arbatinukų iliustracijos

Be Arare, Itome ir Hada motyvų, ant ketaus arbatinukų taip pat gali būti pavaizduoti motyvai, vaizduojantys <...strong> Japonijos florą ir fauną, tiek realistiškai, tiek abstrakčiau, poetiškiau, o kartais net svajingai.

peizažinis ketaus arbatinukas

Dažnai žinomas motyvas yra „Sakuramon„.”, vyšnios žiedas (jap.桜文 = Sakura Monyou arba tiesiog Sakura). Šie motyvai subtiliai išraižyti rankomis metaliniu perforatoriumi ketaus formoje. Šiems didingiems raštams sukurti reikia išskirtinio meninio meistriškumo, kad būtų sukurti aukštos kokybės Tetsubinai.

Sakuramon Tetsubin

Sakuramon Tetsubin : Vyšnių žiedų raštas

Ketaus arbatinuko naudojimas

Svarbios ketaus virdulio naudojimo taisyklės

1) Viena iš svarbiausių taisyklių, kurią reikia prisiminti? Nekada nekaitinkite tuščio arbatinuko, nes rizikuojate sugadinti.  arbatinuką ir net sukelti įtrūkimų.

2) Kai virinate kelis kartus. vandenį, leiskite aaspan> mažą kiekį karšto vandens į arbatinuką.span> prieš įpilant papildomai šalto vandens . Įpilant šalto vandens į karštą puodą rizikuojama sukelti terminį šoką, todėl galima sukelti  sutraukti ketaus ir jis įtrūksta.

3) Tradiciškai naudojamas su anglies ugnimi .kurios nesukeldavo drėgmės, todėl ant virdulio išorinės pusės nesusidarydavo rūdžių, šiandien arbatos mėgėjams tenka tenkintis viryklių viršūnėmis.

Ketaus virdulys viryklėms

Viryklės su dujomis. ir su indukcinėmis gali būti saugiai naudoti, tačiau pastaruoju atveju reikia reguliuoti kaitinimą į žemesnį lygį, kad apsaugotumėte virdulį nuo ilgesnio naudojimo. Jei jis kaitinamas intensyviu karščiu  ant indukcinės viryklės ar kaitlentės, tetsubinas gali&nbspbentįkaistispan> laikui bėgant tapti trapus ir net įtrūkti. Naudojant šiuos modernius šilumos šaltinius taip pat susidaro .vandens garus, todėl ant arbatinuko dugno pamažu atsiranda rūdžių . Tai visiškai normalus reiškinys. Tačiau jei norite pašalinti rūdis iš išorės dėl estetinių priežasčių arba jei jų susikaupė per daug, galite&nbsp>išvalyti .span> naudoti žaliąją arbatą , kuri, perspėjame, šiek tiek patamsins virdulio spalvą.

Galiausiai, niekada neleiskite vandeniui atvėsti .virdulyje, nes tai gali sukelti rūdžių susidarymą irdintuvo viduje. Jei taip atsitiko, nesijaudinkite, kitame skyriuje pateikiame sprendimą!

Ketaus virdulys indukcijai

Ketaus virdulys dėl savo metalinės ir magnetinės prigimties yra suderinamas su kaitinimu ant indukcinių kaitlenčių. Tačiau norėdami sužinoti, ar ketaus virdulys suderinamas su indukcinėmis kaitlentėmis, turite įsitikinti: